Čo bolo...a čo bude...

 Dušan Štaffen    Náš web zfa.sk je svojim čitateľom a fanúšikom „dlžný“ určite objasnenie situácie ohľadom nečinnosti Žilinskej Futsalovej Akadémie na všetkých úrovniach počas sezóny 2015/2016. ŽFA ŽIRAFA Žilina pôsobila vo svojej poslednej sezóne a to v ročníku 2014/2015 v Openlige, ako aj tradične v juniorskej extralige. Táto sezóna nedopadla pre klub nijako výnimočne, bola skôr takou priemernou.

Muži skončili v súťaži v polovici tabuľky a po predchádzajúcej majstrovskej sezóne to bolo sklamanie. Juniori tradične zachraňovali renomé a obsadili konečné 3. miesto. Čiernou škvrnou ich sezóny bolo nevycestovanie na vrchol sezóny v podobe FINAL FOUR (juniorský pohár). Čo sa ale stalo s klubom v ďalšej sezóne? Opýtali sme sa na to prezidenta ŽFA Dušana Štaffena.

ČO BOLO:

     „Ľudia v klube, ako aj príslušní funkcionári jednotlivých súťaží náš absenčný príbeh poznajú. Pravdou ale je, že sme mali aj futsalovej verejnosti včas objasniť situáciu, čo beriem na seba, keďže za klub zodpovedám. Podobne, ako všetci moji športoví kolegovia som aj ja len amatér a futsal je pre mňa len hobby. Aj keď tento krásny šport milujem a venujem mu podstatnú časť môjho života, živím sa niečím iným. Som profesionálny vojak a začiatkom roku 2015 sa naskytla možnosť vycestovať do zahraničia, kde by som mohol získať nové skúsenosti, zarobiť si peniaze a rozšíriť si obzor. Aj keď som v minulosti takéto ambície nemal, rozhodol som sa  to skúsiť. Okrem nekonečného výberového procesu som popri tom začal riešiť aj futsalovú otázku. Za pol roka som však nenašiel nikoho v mojom okolí, kto by za mňa prebral úlohu v klube. Nejaké pokusy tu boli, avšak keď sme riešili všetky povinnosti a rozsah činnosti, tak to radšej každý zabalil hneď na začiatku. Preto som ponúkol mojich hráčov známym z okolia, aby chalani pri futsale ostali aj naďalej. O náš najväčší klenot Mareka Belaníka bol eminentný záujem u troch extraligistov a Marek napokon sám uprednostnil Slovmatic FOFO Bratislava. Ja som sa s klubom dohodol na prestupe a Marek vkročil do „veľkého“ futsalu pravou nohou. O jeho skvelom začiatku v lige šampiónov a fantastickom debute v mužskej reprezentácii tu hovoriť nemusíme. Do ŠK Makroteamu Žilina odišiel Tomáš Mičuda a do KSF Doxx Žilina štvorica Marek Kotuláč, Tomáš Grznár, Erik Novisedlák a František Brezničan. Nie každý odtrénoval a odohral to čo si tréneri predstavovali, ale to je iný príbeh...Niektorí mimoriadne kvalitní hráči pre pracovno-zdravotné dôvody s futsalom skončili (verím, že nie navždy). Za všetkých môžem spomenúť pre mňa kľúčovú trojicu Libor Ďuratný, Erik Valášek a Jakub Baranovič.

     Najväčšia skupina pod krídlami mládežníckeho trénera Slovenska Mariána Odruška odišla k nováčikovi 1.FsK Kysucké Nové Mesto. Táto výrazná enkláva na čele s hráčmi ako Kristián Gábor, Erik Kavčák či Mário Boris výrazne prispeli k tomu, že sa družstvo z kysúc stalo nečakaným víťazom základnej časti. V  semifinále po dvoch remízových zápasoch vypadli so Spartakom Trnava. Ich tretie miesto bolo určite povzbudzujúcom výsledkom a milým prekvapením.

ČO BUDE:

     Počas mojej misie som futsal absolútne neriešil. Zameriaval som sa na svoju prácu a sledoval som len výsledky. Blížilo sa však leto a z Kysuckého Nového Mesta prišla pre mňa nečakaná ponuka na akúsi fúziu, respektíve úzku spoluprácu. Verte mi, nebolo to jednoduché rozhodovanie, ale ja som potreboval nejaký nový impulz, nakoľko ŽFA v poslednej dobe stagnovala a v klube chýbali peniaze na rozvoj. Menovite som všetko riešil s pánom Gibalom, ktorý mi predstavil konkrétny plán, ktorý ma zaujal, ale stále nepresvedčil. Stalo sa tak až po mojom návrate na Slovensko a okamžitých osobných stretnutiach. Určili sme si určite pravidlá, dohodli ciele a začali reálne spolupracovať. Prezident klubu pán Jaroslav Šidlo a tréner Marián Ondrušek budú riešiť veci na palubovke a v šatni. O ostatné sa budeme v maximálnej možnej miere starať s pánom Miroslavom Gibalom, u ktorého som našiel spriaznenú dušu.  Do klubu so mnou prichádzajú aj moji priatelia Tomáš Makara, ktorý sa bude venovať našej webovej a facebookovej stránke a Tomáš Kvaššay, ktorý bude pokračovať pri práci so žiakmi na ZŠ Žilina-Hájik. Chceme prihlásiť do celoslovenskej súťaže aj úplne nové juniorské družstvo a žiacku kategóriu budú zastupovať naše najmladšie nádeje zo ZŠ Hájik pod vedením už spomenutého Tomáša Kvaššaya. Ja som týmto krokom získal určitý časový priestor, ktorý budem venovať pravidelne všetkým vekovým kategóriám so zameraním na našich juniorov. Na našu novú spoluprácu sa teším, a verím, že bude prospešná pre obe strany. Už o pár hodín sa nám začína súťaž, keď na domácej palubovke v KNM privítame známeho rivala KSF Doxx Žilina a bolo by pekné vstúpiť do súťaže víťazne...